watermarked - MyCollages (31)

Кандидати в мери Ніжина домальовують собі рейтинги – як це працює і скільки коштує

ПЕРЕД ВИБОРАМИ ЧОРНІ СОЦІОЛОГИ МАЛЮЮТЬ РЕЙТИНГИ КАНДИДАТІВ

Довіряти радять тим соціологам, які працюють давно, мають зв’язки з міжнародними спостерігачами і мережу по всій Україні

Вибори близько, а соцмережі заповнюють рекламні дописи кандидатів про те, які високі у них рейтинги. Та от авторитетні соціологи застерігають: такі дані нібито опитувань – лише маніпуляція, а почасти і просто намальовані цифри. Бо кандидати вірять: придумані рейтинги переконають виборців голосувати саме за них. Та чи дієва така технологія? Хто такі чорні соціологи? Як вони працюють і скільки можуть отримати від охочих здобути перемогу на виборах?

Коли агітатори в мережі інтернет чи на вулиці роздають вам ось такі агітаційні матеріали, у них часто мовиться про рейтинги цього кандидата. Утім не поспішайте їм вірити, бо в цей час розводиться чимало чорних соціологів.

Як вони працюють – дослідники показують на прикладі кандидата в очільники Ніжина Олександра Кодоли, коли кандидат на одному із місцевих інтернет-видань замовляє місце в позиції «ІМІДЖ», що вже говорить про те, що за публікацію даного матеріалу було проплечено відповідну суму. У даному випадку, згідно цінового прайсу даного сайту, намагання зманіпулювати думкою ніжинців коштувало певній організації порядку двох тисяч гривень.

Крім того, у публікації йдеться про службу, яка нібито проводила опитування – Центру стратегічного розвитку територій (“Center of strategic development of areas”). А це, згідно Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України – товариство, що займається будівництвом житлових і нежитлових будівель. ЇЇ «опитування» з’явилося в просторі мережі інтернет 19 жовтня.

Такі організації домальовують збільшення рейтингів і публікують їх у проплачених місцях на сайтах та в газетах.

Мережу таких «експертів» нещодавно викрили і розслідувачі “Бігус.Інфо“.

Найбільше зловживають чорною соціологією претенденти на крісла міських голів у містах. На мерських перегонах у Ніжині також не гребують фейковими опитуваннями. Так один із кандидатів на посаду міського голови Ніжина часто рекламує у фейсбуці свої нібито високі рівні підтримки.

Проте експерти радять довіряти тим соціологам, які працюють давно, мають зв’язки з міжнародними спостерігачами і мережу по всій Україні. Таких в Україні в межах десятка.

«Це мають бути фахівці із досвідом. Не можна взяти людину з вулиці і вона вам організує будь-яку мережу», – наголосив заступник директора Інституту соціології НАН України Євген Головаха.

Є і дешевші варіанти – дані опитувань про кандидатів просто придумують працівники їхніх штабів: у виборчому штабі сидить один політтехнолог, про те, що рейтинг кандидата номер 1, а кандидат аутсайдер фактично випереджає. Придумується неіснуюча соціологічна структура. Роблять красиві заголовки і за невеликі кошти поширюються в засобах масової інформації. Таким шляхом і йде один із кандидатів на посаду міського голови Ніжина.

Експерти переконані: такі опитування на громадську думку мало впливають. Змінити реальний рівень підтримки кандидатів фейкові опитування можуть хіба що в межах 1%. Більше їм вірять спонсори партій – і вкладають гроші в політичні проєкти. Люди ж соцопитуванням вірять не завжди.

За даними досліджень Інституту масової інформації, лише за вересень половина маніпуляцій у загальнонаціональних інтернет-виданнях стосувалася місцевих виборів, зокрема і про вигадані рейтинги кандидатів.

Тож, українці, давайте на місцевих виборах доведемо, що маніпулювати нами не вийде. Кожен має свою власну думку і ніяка «картинка» не змінить нашої свідомості.

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *