62528288_2259424910941524_7676542296799576064_n

Сніжно-білі лілеї полонили ніжинський Остер. ФОТОФАКТ

Символ наших річок — латаття біле вважається індикатором чистоти води: воно не росте у забруднених водоймах. За квітами білої лілії, як називають цю водяну рослину в народі, ще Карл Лінней у XVIII столітті визначав час доби

Це водяна рослина, яка має одні з найбільших і найкрасивіші у нашій флорі квітки (до 10 см в діаметрі). Листки у латаття округлі, мають довгі черенки (до 300см), які тягнуться від видовженого кореневища, що знаходиться у мулі.

Квітка лілії — дуже чутливий барометр: вона розкривається о шостій годині ранку і закривається о вісімнадцятій. З півночі на південь час цвітіння, природно, зміщується, проте квітка завжди розкрита не менше дванадцяти годин — приблизно як і в тропіках. У хмарні дні та перед дощем квітки лілій закриваються, і по цьому можна спрогнозувати погоду.

Красою білих квітів, які немов фатою нареченої вкрили Остер, можуть наразі милуватися перехожі у Ніжині, які щодня йдуть по “базарному» мосту. Не зміг пройти повз, та не закарбувати видовищний пейзаж і головний редактор міської газети «Вісті» Валерій Кичко, який і подарував ніжинцям ці світлини на сторінці газети у Facebook.

Біле латаття занесене до регіонального списку рідкісних видів рослин Чернігівшини — своєрідної Червоної книги області, і до Зеленої книги України, бо це — реліктовий рідкісний європейський вид.

Латаття сніжно-біле – це вид, який на Україні є досить звичайним на Поліссі та на півночі Лісостепу. Найчисельніші популяції цього виду на території Чернігівщини виявлені у заплавних водоймах межиріччя Десна – Сейм. Тут латаття сніжно-біле утворює рідкісні угруповання, які занесені до Зеленої книги України.

На річках Удай, Коломак, Ворскла біле латаття зникає, не витримуючи «конкуренції» з боку водяного різака алоєвидного, що утворює часто непрохідні колючі зарості. До того ж, королеву водойм — білу лілію нерідко зривають люди, які приходять купатися, а потім викидають: зірвані, ці квіти швидко в’януть. А мешканці деяких районів нашої області квітки білого латаття навіть пропонують приїжджим відпочивальникам по кілька гривень за штуку…

Латаття прийшло до нас із сивої давнини, овіяне легендами, оспіване в народних піснях, тому ми зобов’язані зберегти квітку-красуню для нащадків.

автор Вікторія Коломійченко

фото Валерій Кичко (Ніжинська міська газета “Вісті”)

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *