watermarked - 3-1 (1)

10 лютого іменини Домовика. Як правильно привітати Домовика? Прикмети

Як правильно привітати Домовика?

10 лютого в православ’ї шанують святого проповідника Єфрема Сиріна. За народним календарем дата отримала назву Єфремов день. А ще сьогодні святкують іменини домашнього охоронця – Домового.

Хто такий святий Єфрем?

Єфрем проживав у IV столітті в турецькому місті Низибіі. Батьки його були благочестивими людьми. Сам Єфрем, будучи дуже грамотним, читав проповіді і тлумачив Святі Писання.

У кращих своїх творах розповідав людям про боротьбу з пристрастями, покаянням, пороками і чесноти, про страшний суд, загробне життя праведників і грішників.

10 лютого в народному календарі слов’ян – Єфремів день, ще відомий як День домовика. За народними уявленнями, жоден будинок не може стояти без домовика – «господаря» житла. Домашній дух – невидима істота, але іноді він може являтися людям в образі людини або тварини. Побачити його – поганий знак. Це обіцяє серйозну хворобу і навіть смерть.

Почути стогін або плач домовика теж не обіцяє добра. Коли ж «господар» дома сердиться або пустує, він тупотить, стукає або кричить. Він може до смерті замучити худобу, яка йому не сподобалася, або забрати дитину, котру прокляли батьки, і потягти в поділ, де виростить її сам.

Вважається, що домовик недолюблює скандалів, неохайних і сварливих людей. Він їх карає, створюючи в будинку непорядок (перекидає лавки, гасить вогонь в печі, ховає речі і розкидає посуд). Ще недбайливих господарів домовик лякає ночами, роблячи їх життя нестерпним.

Улюблене місце домовика – піч. Наші предки вірили, що дух живе під піччю, за нею або на печі, на горищі недалеко від пічної труби, або у дворі, де знаходиться домашня худоба. Домовик доглядає і оберігає тварин. Особливо це стосується коней, яких він годує і поїть.

Якщо кінь домовому сподобалася, то він його пестить, заплітає гриву. Якщо ж скотина йому не до душі, то він її мучить, катаючись на ній ночами, заганяє під ясла, сплутує гриви і хвости. Тоді селянинові доводиться продавати тварину і купувати нову.

Наші предки любили і шанували домашнього духу: при переїзді в нове житло його запрошували з собою. Залишали йому подарунки у дворі – монетки, клаптики, окрайця хліба. Після вечері для нього на стіл залишали їжу. На великі свята (Різдво Христове, Василів вечір, Чистий четвер, Філіппов день) домовика не забували і пригощали.

10 лютого в народі – «іменини домовика». У цей день домашнього духу особливо вшановували. Для нього у печі ставили миску з молоком, залишали горщик з кашею, обклавши його гарячими вуглинками. Вірили, що домовик опівночі вийде з-під печі і спробує частування, після чого подобрішає і на цілий рік стане послужливим і сумирний. Пригощаючи домашнього духу, просили не шкодити господарству, а навпаки, допомагати.

Якщо ж «сусіда» в цей день не пригостити, то він перетвориться в лихого. І тоді в господарстві піде все шкереберть: худоба і домочадці почнуть хворіти, всі починання будуть закінчуватися провалом.

Дівчата і жінки вдень проводили прибирання в будинках, щоб «сусіде» не вирував. Щоб задобрити і втихомирити домовика, у вечірній час різали чорного півня. Його кров’ю змочували віник, яким підмітали підлогу в будинку і територію навколо житла.

Увечері 10 лютого по народній традиції розповідали історії про домовика: про його витівки, характер і про зустрічі з ним людини. Вважали, що в турботливій і дружній родині домовик живе у злагоді з господарями.

Преподобний Єфрем Сирин, пам’ять якого шанують 10 лютого, вважається сверчковим захисником. Тому на Єфрема не можна вбивати у будинку ніяких комах: ні клопів, ні тарганів, ні цвіркунів, ні павуків – домовик образиться.

Як відсвяткувати іменини Домовика?

Обов’язково іменинника треба пригостити. Наші предки в печі на загнетке залишали для Домовика в ніч з 9 на 10 лютого горщик з кашею, та ще й обкладали гарячим вугіллям, щоб не охолола, поки він надумає поласувати.

Також ставлять миску з молоком. Солодощі іменинник дуже поважає – печиво, цукерки, булочки з родзинками.

У сучасних квартирах ласощі для Домовика ставлять на кухні в місця, куди не буде доступу дітям і домашнім тваринам (за піччю, холодильником, шафою). Пригощаючи, попросіть про допомогу у господарстві.

У свято Домовика не забудьте також провести в будинку генеральне прибирання, щоб задобрити його, і покладіть за грубку якийсь подарунок, він дуже любить всякі блискучі дрібнички – ґудзики, намистинки. Не лайтеся сьогодні, не влаштовуйте скандалів і сварок, щоб іменинника не засмучувати.

10 лютого: прикмети і повір’я

  1. Вітер в цей день – до сирого літа.
  2. Якщо на Єфрема трапилася біда чи хтось захворів, то, згідно з повір’ям, це пустує домовик.
  3. Вважається, що 10 лютого риба добре клює.
  4. Нагодувавши будинкового Єфремів день, ви позбудетеся від багатьох неприємностей.
  5. Густе повітря над лісом – до дощу і негоди.
  6. Ліс почорнів – до відлиги.

Людям, народженим 10 лютого, допомагає домовик, всіляко оберігає від бід. В якості талісмана їм слід носити бурштин.

Відео: День народження домовика

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *