380442_1

5 грудня Православна церква вшановує пам’ять святого Прокопія Читця

Сьогодні можна позбутися душевної рани, що давно мучить вас.

5 грудня в православному світі згадують святого Прокопія Читця. За народним календарем ця дата отримала назву день Прокопія, «віхостав»

Хто такий святий Прокопій?

Святий Прокопій народився в Єрусалимі. Жив він також на території Єрусалиму і служив читцем у церкві Кесарійській. Прокопій пояснював Слово Боже, перекладав на сирійську мову Священне Писання, зціляв людей, які були одержимі духом біснування. Також святий володів даром чудотворення і міг виліковувати тяжкохворих людей, інформує UkrMedia.

У 303 році намісник Палестини Флавіан наказав схопити Прокопія, змусити його відректися від віри і принести жертву язичницьким божествам. Чоловік постав перед судом і відмовився це зробити, після чого його обезголовили.

Тіло Прокопія Читця перевезли до Єрусалиму і поховали в склепі, розташованому на вершині гори. Пізніше над склепом була зведена церква, названа на честь мученика. Залишки цієї церкви збереглися і сьогодні. Вони розташовані на території монастиря святого Модеста.

Обряди й традиції цього дня

Так як до 5 грудня вже встановлювався санний шлях, мужики в цей день займалися налагодженням саней або відправлялися на ярмарку купувати нові. А також прокладали по снігу дороги до сусідніх поселень і до лісу (щоб за дровами їздити). По узбіччях доріг для орієнтиру встромляли віхи (довгі палиці або кілки з пучками соломи нагорі), тому день і називається в народі «віхостав».

Жінки збиралися юрбою і йшли в ліс шукати під снігом травичку ефілію. За народним повір’ями, відвар з цієї чарівної трави допомагав невисоким людям підрости, а горбатим випрямитися.

У слов’ян було прийнято в день Прокопія після справ і турбот по господарству збиратися всім поселенням на спільне свято. Готувалися до цього дня заздалегідь, скидалися і купували баранчика, засмажували його і пригощалися. У деяких регіонах замість барана готували рибу. Діти і молодь потім йшли гуляти, грали в сніжки, а дорослі спілкувалися, навперебій розповідаючи цікаві життєві історії, одну фантастичніше іншої. Бувало, що за такими бесідами до самого ранку засиджувалися. Непогано було б таку відродити традицію й сьогодні, а то люди в повсякденних турботах зовсім розучилися спілкуватися.

Позбавтеся сьогодні від душевних ран і мук

5 грудня – хороший день, щоб почати звільнення від душевних ран, які мучать нестерпно боляче. Люди завдають їх один одному іноді ненавмисно своєю байдужістю або ревнощами, часом навмисне словом чи ділом. В народі також вважають, що душевні хвороби можуть бути наслідком втручання в життя людини магічних сил.

Серед всіх видів болю душевна вважається найскладнішою і сильною. Її не можна знайти, побачити, торкнутися або діагностувати, її можна тільки відчувати. При фізичних хворобах допомогу надають лікарі і ліки, а від болю в душі мікстур і таблеток немає. Здавна найбільш дієвим засобом при душевних ранах, тузі і муках вважається молитва. Її слова подіють швидко і ефективно, адже людська душа тонкими невидимими нитками пов’язана з небесами і Господом.

Обряд на хліб

Для проведення обряду знадобиться житній хліб.

Увечері підіть у ліс, коли сонце вже сяде, і відшукайте ялину.

Стоячи біля неї, прочитайте замовні слова: «Лісові звірятка, покуштуйте хліба краєчки. Хворобу душі моєї по лісі рознесіть і лапками її розтопчіть. Пташки, для мене заспівайте пісеньку, житні крихти клюйте і біль з душі моєї зметіть».

Після цього хліб розкришіть під деревом і йдіть з лісу. Не обертайтеся, ні з ким по дорозі не зупиняйтеся і не розмовляйте.

Обряд на воду

Наберіть в глечик або графин воду, і прочитайте над нею сім разів молитву «Отче наш». Кожен раз, коли вам захочеться пити, відливайте трохи води в склянку і вимовляєте замовні слова: «Чисту водицю випиваю, душевні біди забуваю. Амінь». Після цього повільно маленькими ковтками випивайте воду. Коли буде порожній глечик, наливайте в нього нову водичку і повторюйте обряд, поки не відчуєте, що душа зцілилася.

Народні прикмети 5 грудня

  • Якщо на Прокопія вовки з лісу вийшли і близько до людського поселення підібралися, значить, скоро почнеться затяжна і холодна зима.
  • Тепла погода у цей день – провісник сніжної і довгої зими.
  • Якщо біля багаття розгорілася сажа, то буде похмуро і снігу багато навалить.
  • Якщо на вулиці мороз, а в ополонці вода знаходиться вище рівня льоду, то гряде відлига і сніг з дощем.

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *