сс

2 грудня вшановують пам’ять покровителя домашнього вогнища пророка Авдія : обряди і традиції свята

У народі пророка прозвали Авдій Дбайливець, так як вважалося, що він є покровителем домашнього вогнища.

2 грудня православні християни вшановують пам’ять святого пророка Авдія. За народним календарем ця дата отримала назву Авдій Дбайливець, інформує UkrMedia.

Хто такий святий Авдій?

За переказами Овдій жив у часи розгрому Єврейського царства і служив домоправителем у порочного царя Ахави. З юних років він був вірним Господу і залишився при своїх переконаннях навіть, коли в Ізраїлі почали поклонятися язичницьким богам. Дружина Ахави влаштувала гоніння на пророків, і тоді Авдій став ховати їх у себе, надаючи притулок і їжу. Незабаром він покинув службу і вирушив за пророком Іллею, за що Господь дарував Авдію дар передбачення.

У своїх пророцтвах Авдій пророкує смерть Едому і сповіщає порятунок на Сіоні. Книга пророка Авдія представляє собою найменшу розповідь старозавітної біблійної писемності – вона складається з одного розділу. Зміст її становить бачення про Едом. Сутність цього бачення полягає в передбаченні загибелі Едому, в особі едомітян і всіх язичницьких народів. У книзі пророка Авдія відзначається сила вираження, жвавість і чистота єврейської мови. Після смерті святий пророк Авдій був похований разом зі своїми предками в Самарії.

Обряди й традиції цього дня

Слов’яни вірили, що Авдій є покровителем сімейного щастя і миру, домашнього господарства, тому його і прозвали Дбайливець, що означає «дбає», «переживає», «турбується».

На вулиці у цей день часто зима лютує і дмуть сильні вітри. Наші предки старалися без особливої потреби з дому не виходити, боялися, що принесуть підхоплену від негоди хворобу. На Авдія було прийнято залишатися вдома і читати замовляння, які допомагають втихомирити розбурхану погоду. А потім сідати біля печі і за бесідами пити трав’яні чаї з медом. Такий гарячий напій здавна вважався кращим засобом від простуди.

Сьогодні з хати потрібно вигнати всяку нечисту силу

За народним повір’ям 2 грудня виходить на вулиці всяка нечисть і намагається в людське житло пробратися. Опинившись у будинку, ховається в порожній посуді, щоб потім проникнути разом з їжею всередину людини. Тому в цей день прийнято всіма способами нечисту силу проганяти. А перед тим, як трапезувати, тарілку з їжею краще перехрестити і прочитати «Отче наш».

На Русі вважали, що нечисть у холодні грудневі дні намагається сховатися в щілини будинку. Тому 2 грудня кожен господар повинен провести обряд за її вигнання. Потужним оберегом проти диявольських підступів здавна вважається сокира. Треба взяти її в руку і обухом постукати по всіх віконних рамах та дверних косяках. Якщо сокири немає, підійде будь-який інший гострий предмет (серп, ніж, коса).

Кажуть, що нечиста сила може приймати будь-який вигляд – тварини або людини. Тому в цей день краще не пускати нікого в будинок. А щоб відлякати злих духів від домашньої худобини, пастухам треба з сокирою кілька разів обійти навколо стада.

Особливо схильні до впливу нечисті діти і вагітні жінки. Щоб уберегти їх від порчі і зла, треба покласти сокиру біля ліжка, на якому вони сплять.

Якщо в хаті покійник, то диявольська сила буде прагнути сюди, щоб заманити його душу в свої мережі. Вберегти рідних покійного від злих духів можна також за допомогою сокири, її кладуть під лавку, на якій покоїться тіло.

Добре б по дому розвісити в’язанки цибулі або часнику, невеликі трав’яні букетики з адамової голови, плакун-трави і чортополох. Нечиста сила їх запаху боїться і в дім ніколи не зайде.

Але найсильніший захист житла і домочадців від всякого зла – це свята вода і молитва. Потрібно всі кути будинку, дверні та віконні прорізи тричі перехрестити, окропити свяченою водою й прочитати молитву «Отче наш».

Щоб захистити сім’ю від впливу нечисті і злих духів, вранці після пробудження господар будинку повинен стати перед порогом і тричі прочитати апокриф «Сон Пресвятої Богородиці. На всяк порятунок».

Народні прикмети 2 грудня

Похмурий день на Авдія віщує швидке потепління.

Якщо ввечері 2 грудня небо почервоніло, значить, бути снігопаду.

Ясне ранкове небо – провісник швидких морозів.

Якщо у цей день багато снігу і глибокі замети, можна чекати щедрого врожаю майбутньої осені.

Сильний вітер і снігопад на Авдія кажуть про те, що зима очікується суворою, а весна пізньою.

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *