Апостол Яків – один із сімдесяти учнів Христа

Сьогодні, 5 листопада, православні християни вшановують апостола Якова, названого братом Господнім по плоті. В народі свято називають “Днем Якова”.
Апостол Яків – один із сімдесяти учнів Христа. Він походить з родоводу Ісуса і є його братом по батьківській лінії.
Після Воскресіння Христос з’явився Якову, і визначив йому звання єпископа в Єрусалимській церкві. Через те, що апостол вів священну службу в Єрусалимі, він не мандрував, проповідуючи віру, як інші апостоли, а залишався при своїй посаді і просвіщав народ.
Апостол Яків вів скромне життя, сповнене віри: не пив вина, носив льняне, не їв м’яса, проводив години в молитвах, стоячи на колінах, і був справедливий і мудрий навіть у найважчих ситуація. До нього переймалися повагою не тільки християни, але й іудеї, від чого влада стривожилася. Було прийнято рішення або змусити святого Якова відректися від віри, або вбити.
Його вивели до натовпу, де він отримав підтримку християн, проте юдеї зустріли його опором і хотіли закидати камінням. Апостола вбив один з них ударом палиці.
Традиції
Однією з головних традицій дня вважалися “бджолині хороводи”. Господарі, які займалися бджільництвом, намагалися з’їсти багато меду. Вважалося, що чим більше з’їси, тим більше і збереш. Деякі навіть приймалися дзижчати, наслідуючи бджол, щоб ті навесні краще роїлися.
На столі у свято традиційно з’являлися і інші частування з медом. Наприклад, часто виставлялася медовуха і медові пряники.
В народі також було прийнято виконувати чоловічу роботу в цей день – лагодили кінну упряж, заготовляли дрова.
Апостол Яків зробив багато чудес, тому щира молитва до святого може допомогти у багатьох важких ситуаціях. До нього звертаються за допомогою і зціленням, захистом від будь-якого зла і за настановою на шлях істинний.
Прикмети:
- якщо багато дров нарубати – в будинку буде всю зиму тепло і затишно;
- на Якова підгодовували птахів, оскільки вважали, що це корисно для землі і майбутнього врожаю;
- відправитися в шлях на возі з однієї голоблею – гріх.
Іменини: Ігнатій (Гнат), Максим, Яків.