pupyryshki-na-sosochkax-u-zhenshhin

РАК МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ: ЯК НЕ ПАСУВАТИ ПЕРЕД ХВОРОБОЮ ГОВОРИЛИ У НІЖИНІ

У Ніжині говорили про рак молочної залози

Споконвіку особлива роль у відтворенні людських поколінь належить жінці, яка також вважається берегинею домашнього вогнища та сімейного затишку. Для кожного першою і найріднішою у світі людиною є матір, яка відіграє надзвичайно важливу роль у вихованні людини, формуванні її світогляду та способу життя.

Всеукраїнський день боротьби з раком грудей відзначають 20 жовтня. З цього приводу 23 жовтня в стінах виконавчого комітету Ніжинської міської ради відбулося засідання круглого столу «Здоров’я жінки».

Розпочався захід із привітання учасників круглого столу. Модератор заходу, голова НМГО «Вероніка», Марина Борисенко подякувала всім присутнім за участь у круглому столі. Далі слово було надано заступнику міського голови, депутату міської ради Сергію Дзюбі, який подякував присутньому на заході лікарю онкологу НЦМЛ ім.М.Галицького Дмитру Хуторному за його роботу та за ті відгуки, які про нього залишають його пацієнти. Сергій Петрович звернувся до Марини Юріївни, голови НМГО «Вероніка» аби тримали міську владу в курсі всіх проблем, які виникають в організації. А міська влада, у совю чергу, намагатиметься всіляко сприяти вирішенню поставлених проблем.

Далі слово було надано Дмитру Хуторному, лікарю-онкологу, який детально розповів про ситуацію із раком молочної залози у жінок як у світі так і в україні зокрема, та наголосив на тому аби жінки слідкували за своїм здоровям в першу чергу самостійно та вчасно обстежувалися у лікарів.

Вичерпну інформацію щодо захворюваності раку молочної залози у жінок надали лікарі Ніжинської центральної міської лікарні ім.М.Галицького: лікар-терапевт Максимонько О.В., лікар сімейної медицини Белокобилська Т.В., лікар-гінеколог Петренко А.В..

Потому слово взяла кандидат педагогічних наук Конончук А.І., яка говорила про психологічні аспекти хвороби. Про роль громадських організацій з проблем організації допомоги жінок, хворих на рак молочної залози говорила Величко Л.М.

Помічник народного депутата України Олександра Кодоли Тамара Стратілат також звернулася до присутніх та наголосила на тому аби онкологічне відділення зверталося із потребами, які намагатимуться вирішити та виділятимуть кошти на потреби.

Під кінець засідання присутні переглянули відеоролик «Життя триває».

Вікторія Коломійченко

фото автора

Про що ж ішлося під час засідання круглого столу?

Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, однак, у одних ризик захворювання високий, а у інших – низький.

Фактори, які підвищують ризик захворювання, наступні: вік понад 40 років; спадкова і сімейна схильність; пізня менопауза; ранній початок місячних (до 12 років); пізні перші пологи (у віці понад 30 років) або їх відсутність; переривання вагітності; фіброзно-кістозна мастопатія; ожиріння; куріння.

ВІЗИТ ДО ЛІКАРЯ

Рак грудей забирає життя кожної другої українки, у якої виявляється це захворювання. Причина – пізня діагностика, коли ймовірність вилікуватися вкрай мала – не більше 5-6%. Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на першій стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.

Доволі важко самостійно визначити рак грудей. Симптоми з’являються уже на більш пізніх, запущених стадіях. Про рак грудей можуть свідчити безболісні щільні утворення в грудній залозі, виділення із сосків чи деформація соска, зміна шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння тощо).

На жаль, самообстеження не дозволяє виявити утворення, розмір якого менше 5 міліметрів, а саме хвороба на цій мікроінвазивній стадії найкраще піддається лікуванню.

“Як свідчить статистика, на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок, на 2 стадії у 80%, а на 3 стадії – 50%”, – йдеться на сайті МОЗ.

Тож спеціалісти наголошують, що раз на рік кожна жінка має проходити обстеження у мамолога. До 40 років – це ультразвукова діагностика, після – обов’язкова щорічна мамографія.

ПРИЧИНИ РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Медики поки не можуть однозначно відповісти, чому виникає рак грудей. Навіть більше – ВООЗ повідомляє, що у більшості випадків не вдається виявити причини хвороби. Та, все ж, існує перелік факторів ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей. То ж ви у зоні ризику, якщо:

у вашій родині у когось був рак грудної залози (ризик збільшується у 2-3 рази);

у вас рано почалось статеве дозрівання (менархе);

у вас пізно розпочалась менопауза;

ви пізно народили першу дитину і/або не годували її грудьми (грудне вигодовування має захисний ефект);

ви користуєтесь протизаплідними пігулками (вживаєте пероральні контрацептиви);

ви проходили курс замісної гормональної терапії (ЗГТ);

зловживаєте алкоголем;

маєте надмірну вагу/страждаєте ожирінням;

фізично неактивні.

Однак пам’ятайте, що наявність цих факторів не означає, що у вас обов’язково з’явиться рак грудей. Так само, як і їх відсутність не гарантує захисту від хвороби, повідомляє МОЗ.

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ МОЛОЧНОЇ ЗАЛОЗИ

Захиститися від раку грудей допоможе увага до власного здоров᾽я. Спеціалісти наголошують, що в першу чергу необхідно контролювати фактори ризику раку та здійснювати профілактику неінфекційних захворювань. Тож вберегтися від раку грудної залози допоможуть такі прості правила:

здорова дієта: стежте за своїм раціоном;

фізичне навантаження: більше рухайтесь;

контроль споживання алкоголю: не зловживайте спиртним;

контроль ваги: уникайте переїдання, боріться з надмірною вагою та ожирінням.

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *