__20111018_1865269933

Народні прикмети на 19 жовтня – День Фоми

19 жовтня Православна церква відзначає пам’ять апостола Фоми, якого ще називали близнюк. Святий був родом з Галілейського міста Панеаде. Одного разу він почув проповідь Ісуса і пішов услід за Ним, надалі ставши Його учнем, а також одним з дванадцяти апостолів.

Фома слідував за Ісусом всюди і став свідком Його рятівних страждань. Після воскресіння Христа, він засумнівався в словах інших апостолів, які запевняли, що бачили Господа. І сказав, що не повірить до тих пір, поки особисто не побачить Христа і не доторкнеться до Його ран. Через вісім днів після воскресіння, коли учні зібралися разом і з ними був Фома, їм явився Господь, який показав свої рани і сказав Фомі вкласти перст в них. Після чого Фома вигукнув: «Господь мій і Бог мій!».

Після вознесіння Ісуса на небо, апостоли кинули жереб, куди йти кожному з них для проповідування Слова Божого. Фомі жереб випав йти в Індію, щоб навчити істинній вірі людей, які там мешкали,і просвітити країни, затьмаренні язичництвом. Апостол дуже сумував, що йому доведеться їхати до таких диким народам. Але в видінні йому з’явився Господь, який велів бути мужнім і нічого не боятися.

Після проповідей апостола багато людей увірували в Єдиного Бога і стали християнами. За звернення до віри дружини, сестри і сина правителя індійського міста Маліпура, святого ув’язнили, а пізніше прокололи п’ятьма списами. На тому місці, де поховали тіло апостола Фоми, відбувалися різні чудеса.

19 жовтня: прикмети, звичаї і традиції дня

На Фому було прийнято хлібним окрайцем годувати тих, хто слабкий здоров’ям. Вірили, що це допоможе їм швидше одужати. У народі говорили: «Фома – велика крома». Кромою називали місце в коморі, де зберігали зерно та інші продукти. Вірили, що апостол Фома заохочує ощадливість і запасливість. А ось марнотратним і безхазяйним людям він не допомагає.

До цієї дати підводили підсумки господарського року, підраховували дохід. Якщо комори, льохи, комірчини і ларі були повними, то відправлялися до церкви і ставили свічку перед образом святого Фоми. В урожайні роки вечорами в цей день влаштовували справжній бенкет.

У народі святого Фому, що засумнівався в воскресінні Христове, стали уособлювати з недовірливою і схильною до сумнівів людиною. Про таких часто говорять – «Фома невіруючий».

У народному фольклорі Фома тісно пов’язаний з Яремою. На цей рахунок існують і приказки:

Шукали Ярему, знайшли Фому.

Кажуть про Ярему, а він про Фому.

Били Фому зо Ярьоміну біду.

Цієї нерозлучної комічної парі, іноді – подільників, а іноді – братів дурнів, які здійснювали безглузді і дурні вчинки, присвячені прислів’я, гумористичні пісні, казки і народні повісті. У більшості цих творів використовуються синоніми, які практично знаменують одне і те ж, але в реальності позначають абсолютно різні речі. Наприклад, у фразі «Фома товче редьку, а Ярема часник» обидва овоча позначають їжу, якої неможливо наїстися.

Всі твори про Фому і Ярему наповнені гумором. І сьогодні вражає безмежна фантазія безіменних авторів, які примудрилися так тонко зіграти на різниці схожості і схожості різного.

Народні прикмети на 19 жовтня

  1. Якщо погода безвітряна, то скоро похолодає.
  2. В цей день на небі можна побачити останні купчасті хмари.
  3. Ворони в зграї збираються – до негоди.
  4. Сухий сніг, що випав в цей день, обіцяє врожайне літо.
  5. Дим стоїть стовпом – до теплої сонячної погоди. Якщо стелиться по землі, то буде дощ.
  6. Бліде сонце на заході – до похолодання.
  7. Вечірня зоря яскраво-червоного кольору – до негоди.
  8. Якщо ранок туманний і похмурий, то день буде погожим.
  9. Ранкове небо жовтого кольору – до опадів.
  10. Якщо земля снігом вкрилася, то в другій половині листопада зима на ноги стане.

Людина, що народилася 19 жовтня, може практично будь-якого схилити до своєї точки зору. В якості талісмана їй слід носити аметист і рубін.

Відео: церковний календар на 19 жовтня

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *