20180720_160732

У Ніжині встановили пам’ятний знак на честь річниці утворення Ніжинського козацького полку. Фото

20 липня у Ніжині у сквері Б.Хмельницького встановили пам’ятний знак на честь 370-ої річниці утворення Ніжинського козацького полку.

Церемонія відкриття відбулася за участі міського голови Анатолія Лінника, заступника міського голови Сергія Дзюби, депутатів міської ради, депутата обласної ради Сергія Охонька. До того ж до заходу долучилися громадські активісти, учасники АТО, жителі міста.

Першим привітав усіх присутніх міський голові Анатолій Лінник, який наголосив на тому, що потрібно пам’ятати подвиги мужніх козаків, які не силою та кількістю, а вмінням і професійністю перемагали значно чисельніші війська ворогів. «Доки ми шануємо історію – ми сильні. Дякую тим, хто сьогодні захищає незалежність та свободу України!» – додав Анатолій Валерійович.

Довідково: В 1648 році на Лівобережній Україні  була створена адміністративно-територіальна військова одиниця з центром в м. Ніжині. Це був найбільший полк Гетьманщини, який поділявся на 10 сотень. Першим ніжинським полковником був  сподвижник Богдана Хмельницького Прокіп Шумейко.
За реєстром 1723 року полк налічував 19 сотень, в які входило  6 527 кінних і 3 379 піших козаків.
В 1782 року полк було  ліквідовано. Територія увійшла до складу Чернігівського та Новгород-Сіверського намісництва. На цей час Ніжинський полк складався з 22 сотень. У полку було 1 місто, 3 містечка і 866 сіл. Під час всього свого історичного існування на території полку розташовувалися дві гетьманські столиці України: Батурин і Глухів. Також Олександра зазначила, що 12 липня відбулось позачергове засідання комісії по вшануванню пам’ятних дат на якому розглядалось питання встановлення пам’ятника, узгодження місця розташування (сквер Б.Хмельницького, біля Миколаївського собору або біля Покровської церкви так як вона є покровителькою козаків).

Символічно відкриття пам’ятника припало на той день, коли до Ніжина прибула історична експедиція «Полковими містами Гетьманської України». Організатором експедиції є всеукраїнська кампанія «Пам’ять Нації». Головна мета акції оживити пам’ять про полкові центри Гетьманської України. Розпочалася експедиція 19 липня з Києва і пройде через міста Козелець, Чернігів, Новгород-Сіверський, Ніжин, Прилуки, Полтаву, Гадяч, Миргород, Лубни та Переяслав повідомляє сайт Пам’ять Нації.

Читати по темі: Ніжином пройде історична експедиція

Одна з задач експедиції – знайти залишки козацьких укріплень та зафільмувати їх з висоти пташиного лету.

Експедиція прибула саме до пам’ятника Богдану Хмельницькому та до місця встановлення пам’ятного каменя – валуна в Ніжині.

Під час відвідування експедицією Ніжина було проведено лекції і презентації книг, усім охочим були продемонстровані експонати часів Гетьманщини. Після експедиції планується випуск фільму.

Під час церемонії відкриття до присутніх зернувся і учасник АТО Євгеній Луняк, козацький отаман Євген Ювко, голова благодійного фонду «Ніжен» Микола Шкурко та інші.

По тому Михаїл Якубів, настоятель Свято Покровського храму Ніжина провів молебень та освятив пам’ятний знак.

Після відкриття пам’ятного знаку відбулося покладання квітів до пам’ятника Богдану Хмельницькому.

Вікторія Коломійченко

фото автора

 

 

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *