simejna-medytsyna-730x482

В Ніжині вже «обирають свого лікаря». Що потрібно знати

Під час розширеної оперативної наради керівників структурних підрозділів Ніжинської міської ради головний лікар Ніжинського центру надання первинної медико-санітарної допомоги Оксана Калініченко дала детальне роз’яснення того, як підписати Декларацію із лікарем та що для цього потрібно.

Як відомо, вже з 2 квітня в Україні стартує загальнонаціональна кампанія «Обери свого лікаря». Проте, хоча в ЗМІ достатньо інформації з цього приводу, та пересічний українець, все ж таки, до кінця не розібрався, як саме діяти в даному випадку.

Завдяки змінам, які породила медична реформа, пацієнт більше не прив’язаний до лікаря за місцем свого проживання. Він отримав право вільно обирати собі лікаря, виходячи з власних потреб, опираючись на відгуки близьких чи знайомих.

«Щоб підтвердити свій вибір, пацієнт має оформити декларацію про вибір лікаря первинної медичної допомоги. Процес вибору лікаря вважається завершеним з моменту підписання декларації обома сторонами. На кожного пацієнта заповнюється окрема декларація. Декларація не є юридичним документом і не підписується “раз і назавжди”: у будь-який момент пацієнт може укласти декларацію з іншим терапевтом, педіатром чи сімейним лікарем. У такому випадку не треба скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову декларацію з обраним лікарем, а зміни автоматично зафіксуються у системі» – роз’яснила головний лікар центру надання первинної медико-санітарної допомоги Оксана Калініченко.

З березня 2018 набув чинності Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, який затверджує наказ МОЗ № 503 від 19.03.2018.

Це й же наказ затверджує і форму Декларації, яка проте не є паперовим бланком, адже документ заповнюють в електронному вигляді.

Як повідомила головний лікар центру надання первинної медико-санітарної допомоги: «Лікар може відмовити в підписанні декларації, якщо він уже набрав максимально рекомендовану кількість пацієнтів: сімейний лікар може обслуговувати 1 800 пацієнтів, терапевт – 2 000, педіатр – 900. Без медичної допомоги не залишиться ніхто. Це питання контролюватиме НСЗУ».

З приводу того чи готові в Ніжині медичні заклади та медичні працівники до початку реформи Оксана Андріївна пояснила: «Адміністрацією нашого закладу повністю була проведена робота на всіх етапах підготовки до моменту підписання Декларації пацієнта з лікарем – внесено всю інформацію щодо лікарів в системі е-Health, отримані сертифікати відкритих електронних ключів для електронних цифрових підписів медичної документації, проведенні заняття з лікарями та роз’яснення по введенню пацієнтів в електронну систему Здоров’я, – розповідає Оксана Калініченко, – Планшетні  комп’ютери ASUS ZenPad 10”2/16GB LTE з відповідними технічними характеристиками, що ми закупили через електронну систему набагато спрощують реєстрацію пацієнтів як на кожному робочому місці лікаря так і вдома літнім пацієнтам та хворим за медичними ознаками, які не можуть самостійно прийти до лікаря».

Оксана Калініченко наголосила на тому, що документ роздруковують в двох екземплярах, погоджують з пацієнтом і, якщо в ньому немає помилок, віддають один екземпляр Декларації  пацієнту, а інший залишається у закладі.

         Інформація, про пацієнта, що буде занесена до декларації:

  1. Паспортні дані пацієнта. (Зазначається прізвище, ім’я та по батькові пацієнта. Вся інформація до декларації переноситься з паспорта чи свідоцтва про народження, у падку якщо пацієнт не досяг 16 річного віку).
  2. Стать пацієнта
  3. Дані про народження пацієнта. (Друкованими літерами вказують країну та назву населеного пункту, де народився пацієнт).
  4. Контакти, за якими можна зв’язатись з пацієнтом за потреби. (Номер телефону, за наявності вказують номер мобільного телефону).
  5. Адреса проживання. (Вказують адресу, за якою зареєстрований пацієнт (область, населений пункт, вулиця, номер будинку та квартири, поштовий індекс).
  6. Обов’язково вказують адресу, за якою фактично проживає пацієнт (за якою йому лікар буде надавати допомогу).

         Пацієнт також визначається з кодовим словом, за яким лікар зможе його ідентифікувати в разі, якщо розмова буде відбуватись по телефону.

         Адресу електронної пошти бажано також вказати.

Також вказується номер картки платника податків (дану інформацію не вказують пацієнти, які не отримали відповідного номера з релігійних переконань).

Для декларації можна використати інші документи, в яких вклеєна фотокартка пацієнта, що дозволить ідентифікувати його особу (посвідчення водія, закордонний паспорт, посвідка біженця).

До декларації про вибір лікаря первинної медичної допомоги заносять повну офіційну назву документа.

В разі, якщо особа не є повноправною, в спеціально відведеному місці декларації прописують дані про законного представника цієї особи (піклувальника, опікуна), а саме: прізвище, ім’я та по батькові; серію та номер паспорта; день, місяць та рік народження; номер картки платника податків.

Крім того, декларація  містить інформацію про людину (прізвище, ім’я та по батькові та контакти), з якою необхідно зв’язуватись у випадках, якщо з пацієнтом сталась екстрена ситуація.

«Важливо! Ви офіційно задекларували вибір свого лікаря. Гроші за ваше обслуговування держава (НСЗУ) сплачуватиме закладу, коли ми  увійдемо у реформу: автономізумось та укладемо договір з НСЗУ» – наголосила головний лікар центру надання первинної медико – санітарної допомоги Калініченко Оксана Андріївна.

Вікторія Коломійченко

 

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *