Senior  doctor shaking hands with patient's father.

[url=http://www.istockphoto.com/search/lightbox/9786662][img]http://dl.dropbox.com/u/40117171/medicine.jpg[/img][/url]

Як працюватимуть сімейні лікарі в Ніжині за новими правилами. Запитання і відповіді

У січні розпочався перший етап впровадження медичної реформи. Про угоди лікарів з пацієнтами, візити лікаря додому та інші новації медичної реформи для Nizhynnews розповіла головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Оксана Калініченко.

Коли чекати реального старту медичної реформи? – Стартує медична реформа з  1 січня 2018 року, проте великі структурні зміни не можуть відбутися в один день і навіть в один місяць.

Першим кроком у медреформі є підписання угод із пацієнтами. Чи ви уже знаєте, коли ця кампанія розпочнеться? Першим кроком у мед реформі є автономізація закладів первинної допомоги. А от приписна кампанія розпочнеться вже з квітня 2018р.

Що має зробити особа, яка хоче підписати угоду з конкретним лікарем? – Прийти до того лікаря , з яким хочете підписати угоду, незалежно від місця реєстрації чи проживання.

Чи лікар може відмовити пацієнтові в укладанні угоди? – Лікарю ПМД забороняється відмовляти у прийнятті декларації про вибір лікаря, крім випадків, передбачених законодавством. Поки що єдина легальна причина для відмови – перевищення ліміту вже підписаних угод. Лікар матиме легальне право відмовити тільки дві тисячі першому пацієнтові.

За яких умов лікар може розірвати угоду з пацієнтом?Це можливо,  якщо пацієнт не виконує медичних приписів, або правил внутрішнього розпорядку медзакладу,  за умови, що це не загрожуватиме життю хворого і здоров’ю населення.

Хто розглядатиме скарги на медиків? – НСЗУ контролюватиме дотримання умов договору. Якщо буде йти мова про лікарську помилку, то тут контроль залишатиметься за МОЗ.

Раніше Міністерство охорони здоров’я говорило про те, що на одного лікаря припадатиме півтори-дві тисячі пацієнтів. Чи є якась верхня межа в кількості пацієнтів на одного лікаря? – Згідно з Порядком надання ПМД, оптимальний обсяг практики складає: 2тис. осіб на одного лікаря ЗПСМ та/або терапевта, 1 тис. осіб на одного лікаря-педіатра. Обсяг практики може відрізнятися від оптимального в залежності від соціально-демографічних, інфраструктурних та інших особливостей території, в межах якої мешкають особи, що належать до відповідної практики.

 Зараз дільничні ходять додому до малих дітей. Це збережеться? – Звісно збережеться. Лікар все одно приходить до новонародженого протягом трьох днів, якщо пологовий передав інформацію про немовля у поліклініку. Та водночас, згідно з наказами МОЗ, батьки повинні раз на місяць прийти з дитиною на огляд у поліклініку. Це чинна норма.

Чи передбачена норма відвідин лікаря на рік? Адже комусь треба раз прийти, а комусь – п’ять. – Поки що про це ніде не йде мова, але скоріш за все, лікар ПМД буде сам вирішувати про форму відвідин.

 Чи після підписання угоди сімейний лікар змушений буде скеровувати пацієнта до вузьких фахівців лише у своєму закладі? – Ні.

Чи зможе пацієнт проходити спеціалізовані обстеження без скерування сімейного лікаря і потім вимагати, щоби це оплатили в межах його страхування? – Зможе, але оплачувати буде сам пацієнт.

Хто вестиме вагітних? – Згідно з планами, фізіологічну вагітність спостерігатиме сімейний лікар, а гінекологи консультуватимуть у складніших випадках. 

 Які аналізи можна буде здати в амбулаторії? – Це залежить від амбулаторії, бо цей перелік трохи відрізняється по закладах.

 Чи щось зміниться в медоглядах дітей та щепленнях? – З медоглядами все залишається без змін: скерування від сімейного лікаря до спеціалістів і прохолодження самого медогляду.

Запитувала Вікторія Коломійченко

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *