alcokolizm-1038x576

Лікар-нарколог радить:  Як вибратися з алкогольного провалля?

Як людина може потрапити в алкогольну пастку, як підлітки починають вживати наркотики і чому не варто боротися з поганим настроєм чаркою спиртного – про це розповіла «Чернігівщині» лікар-нарколог вищої категорії Чернігівського обласного наркологічного диспансеру Лариса Миколаївна Любченко.


Картинки по запросу алкоголізм

– Що входить до компетенції лікаря-нарколога?

– Лікар-нарколог займається діагностикою, профілактикою алкогольної, наркотичної та тютюнової залежностей. Направляє хворих на амбулаторне або стаціонарне лікування та проводить диспансерний нагляд. Займається профілактикою алкоголізму та наркоманії серед молоді та підлітків.

– Коли слід звертатися алко-залежнимдо нарколога?

– Коли з’явилася патологічна тяга до алкоголю.

– В чому вона полягає?

– Впродовж певного періоду вживання алкоголю хворі «допиваються» до глибокого ступеня сп’яніння. Зранку з’являються провали в пам’яті, втрата апетиту, слабкість, нездужання. В кінці XX століття було розроблено стандартні дози вживання алкоголю, які не мали б зашкодити здоров’ю, а саме: для чоловіків – 140 г алкоголю на тиждень за умови двох днів абсолютної тверезості, а для жінок відповідно – 110 г, що в перерахунку на етиловий спирт становить приблизно 300 г горілки, або одну пляшку вина, або дві пляшки пива на тиждень. І якщо людина зазвичай випиває більше встановлених норм спиртних напоїв і на ранок може згадати не все, що з нею було напередодні, у неї зникає блювотний рефлекс, а після випитої чарки оковитої стає набагато краще, то це вже і є перші сигнали, що вона потрапила на гачок і хвороба її зветься алкоголізм.

Критична доза алкоголю у кожного своя: комусь і 200-300 г горілки достатньо. А, наприклад, Володимиру Висоцькому вистачало чашечки кави з чайною ложкою коньяку – і він входив у тривалий запій, який спостерігався під час зйомки фільму «Місце зустрічі змінити не можна» – його через день возили до лікарні ставити крапельниці. Для декого критичною дозою буде цукерка з лікером, а іноді навіть і пива понюхати досить. Чого не можна сказати про побутових п’яниць, які вживають алкоголь часто і великими дозами, але не входять у запій, а на ранок встають і йдуть на роботу. А все тому, що механізм дії алкоголю на організм людини обумовлений виробленням особливого ферменту – алкогольдегідрогенази. Це він розщеплює етил, що є у складі будь-якого спиртного напою, на воду і вуглекислоту. Тому дуже важливо встановити, в якій кількості в клітинах печінки міститься цей фермент. Якщо ж з часом його стане критично мало, то печінка самостійно не зможе впоратися з виведенням алкоголю – це вже назавжди, і ніякі препарати не відновлять цей фермент. Без протиалкогольних препаратів така людина ніколи не вийде з запою, і пити потроху, «як всі», вже ніколи не зможе.

В 2000-х роках був прийнятий наказ про надання психіатричної допомоги алкозалежним, і головним його пунктом було саме те, що ми можемо лікувати хворих тільки за особистою згодою пацієнта. Тому до нас звертаються вже тоді, коли хворий входить у запої тривалістю 3-5 днів і вийти з цього стану самостійно вже не може. Такі люди до нас приходять і ми за їхньою згодою надаємо їм кваліфіковану медичну допомогу.

– Які аналізи потрібно здавати пацієнтам?

– Обов’язково – загальний аналіз крові і сечі, а також на наявність в печінці ферменту алко-гольдегідрогенази – фермент, котрий каталізує окислення спиртів до альдегідів і кетонів, по цьому ферменту можна визначити, чи схильна людина до алкогольної залежності.

– Що таке біла гарячка, в народі – «білочка»?

– Алкоголь негативно діє на нервову систему людини, тому реакцією організму стає поява психозів. Психоз виникає раптово, але проходить досить яскраво і гостро. У пацієнтів різко змінюється настрій, він раптово починає сумувати або тривожитися. Збуджений стан змушує хворого постійно переміщатися з одного місця на інше, щось бурмочучи. Поступово посилюється тремтіння кінцівок і підвищується температура тіла, зникає апетит і обов’язково з’являється безсоння. Основною причиною появи білої гарячки є тривалий запій та важке похмілля. Різка зупинка пияцтва стає стресом для організму. Тривале безсоння виснажує тіло, що додатково погіршує ситуацію. Людина дезорієнтована в місці та часі (не знає, де знаходиться, яка пора року), але орієнтована у власній особистості (усвідомлює, хто вона, пам’ятає деталі власного життя), вже не може розрізнити, де сон, а де дійсність. Лікується це захворювання тільки в психіатричній лікарні, і згідно наказів МОЗ ми можемо госпіталізувати такого хворого і без його згоди на це.

– Кажуть, що «білочка» до кожного приходить різна, і що-разу з іншим обличчям?

– Так, це правда. Хворий починає чути голоси, бачить різні зорові галюцинації. Образи стають більш виразними і страшними – це і відьми, і дияволи, і жуки, і гадюки, і коти, і літаючі тарілки. З’являється непереборне відчуття, що за ним хтось слідкує, женеться. Пам’ятаю один випадок, коли чоловікові здавалося, що на нього напав удав, він намагався його зарізати, а насправді влучив собі ножем у стегнову артерію.

Картинки по запросу біла гарячка

– Як довго хворий на білу гарячку перебуває на лікуванні?

– Від 3 до 14 днів, а в деяких випадках – до 21 дня і тільки в умовах стаціонарного лікування. Якщо ж алкоголізм на початковій стадії і запої тривають не довше п’яти днів, то лікування відбувається амбулаторно, призначаємо меди-каменотозне лікування у вигляді пігулок, ін’єкцій та психотерапію.

– Чи усвідомлює алкоза-лежна людина, що вона хвора і вже потрібно лікуватися у нарколога?

– Ні, навіть якщо хворий пролікувався два рази від білої гарячки, він себе алкоголіком не вважає. І якщо вже поставлений такий діагноз, то це на все життя – на жаль, ця хвороба невиліковна. Ми лише можемо вивести пацієнта з запою і домогтися ремісії на якийсь час. Це може бути і рік, і два, і багато років, але якщо хворий знову візьметься за своє, то все почнеться заново.

– Чи відповідає дійсності інформація, що алкоголізм та наркоманія значно помолодшали?

– Звичайно. Наразі в Чернігові на обліку четверо наркоманів-підлітків, дорослих – 1225, хворих на алкоголізм – 5229, з них – 951 жінка.

– В якому віці починають вживати наркотики?

– Буває навіть, що й з тринадцяти років. Це так звані препарати канабісу – суміш подрібнених частин коноплі. Підлітки крутять «косяки» і курять їх. Згодом цього їм стає замало і вони переходять до більш важких наркотиків.

– Ларисо Миколаївно, а що ви можете розповісти про синтетичні наркотики? Зараз їх можна придбати де завгодно і за досить привабливими цінами.

– Серед молоді найбільш розповсюдженими є амфетаміни – так звані препарати фену. Вживши порошок, людина відчуває гарний настрій, відчуття впевненості в собі, підвищення активності мовного та рухового характеру, симуляція працездатності, зниження сонливості. Але важкі наслідки амфетамінового впливу проявляються у порушенні сну і неспокої, психозах і періодичних панічних атаках. Якщо має місце амфетамінова залежність, то у пацієнта може розвинутися шизофренія. Ще одним популярним наркотиком серед молоді та підлітків є «спайс» – це одна з курильних сумішей, що мають у своєму складі природні і хімічні компоненти. Цей наркотик з най-сильнішою галюциногенною дією, виготовляється у вигляді трави з хімічними добавками. Куріння «спайса» призводить до таких наслідків, як недоумство, розвиток шизофренії, суїцидальні нахили, летальний результат.

– Як виникає наркозалежність?

– Після вживання перших доз наркотику відбувається різке збудження нервової системи. Натомість після звикання, яке настає після третього-четвертого прийому амфетаміну, коли в організмі вже відбулися незворотні процеси, а саме змінилася повністю структура клітин у мозку. Наркотики вже потрібні як повітря – без них організм існувати не може. Якщо припинити їх вживати, то спочатку підвищується температура тіла до 39-40°С, людину починає трусити, виникає слабкість, потім з’являється блювота по 20-30 разів на добу, починають боліти суглоби, проявляється агресія, депресивний настрій – це так звана ломка, в медицині називається «абстинетний синдром». Якщо це перша стадія, то ефекту від вживання препарату вистачає на добу, але згодом, щоб більш-менш нормально себе почувати, дозу потрібно збільшувати, а це, звісно, не безкоштовно. І тоді починаються крадіжки, дівчата займаються проституцією… Рано чи пізно потрапляють до в’язниці, відбувають строк 5-7 років, виходять на волю – і знову починають вживати наркотичні препарати.

– Хто встановлює діагноз нарко- і алкозалежним?

– Діагноз «наркоманія» встановлюється лікарсько-консультативною комісією у складі трьох лікарів-наркологів, а діагноз «хронічний алкоголізм» може поставити один фахівець-нарколог, який займатиметься лікуванням хворого.

– Чи звертаються в диспансер з тютюнозалежністю?

– Так. З приводу куріння до нас звертаються як чоловіки, так і жінки.

– Тоді розкажіть, як саме відбувається лікування.

– Призначаємо препарати, які знімають потяг до куріння, також пацієнти можуть відвідати кабінети голкорефлексотерапії (акупунктура).

– Чи визнає наша медицина залежність від гаджетів?

– Це такий самий вид залежності, як алкогольна чи наркотична. Спочатку спостерігається психічне, а потім і фізичне звикання.

– Як часто трапляються ДТП в стані алкогольного сп’яніння?

– Набагато частіше, ніж в тверезому стані.

Насамкінець хочу сказати: відомий на весь світ радянський композитор Раймонд Паулс – алкоголік, в 1962 році пролікувався від алкоголізму. Наразі 55 років він вже не п’є, але все одно він є хронічним алкоголіком, просто в нього 55 років триває ремісія. Володимир Висоцький лікувався в клініках Москви, Одеси, в Білорусі, але закінчилося все досить сумно.

Алкоголізм і наркоманія – це невиліковні захворювання. Пролікувавшись, потрібно до кінця життя ні в якому разі більше не вживати ні алкоголю, ні наркотиків. Бо лише від бажання людини повноцінно жити залежить тривалість ремісії. Єдиний шлях – дотримуватися тверезого і здорового способу життя.

Світлана Онищенко, “Чернігівщина” №2 (666) від 1 лютого 2018

 

залишіть коментар

Your email address will not be published. Required fields are marked *