46486230_2134548570095826_5970908975653191680_o

НІЖИНСЬКОМУ ВОДОКАНАЛУ – 90

Систему водопостачання Ніжина було започатковано у 1928 році. В архівному фонді Ніжинського окружного відділу комунального господарства в переписці з окрфінвідділом про будівництво водоканалу за 1928 рік мається свідоцтво про те, що в 1928 році в м. Ніжин збудовано і випробувано на предмет придатності і експлуатації 5 224,5 метрів мережі водопостачання, а також споруджена насосна станція по вул. Червонокозача.
У 1928 році планом першої черги також передбачалось будівництво двох артезіанських свердловин діаметром 104 і 84 дюйми та глибиною 74 метри. В тому ж плані передбачалось будівництво ще 3-х артезіанських свердловин та водонапірної башти. Так була створена мережа водопостачання в м. Ніжин.
З роками місто зростало і потреба у воді збільшувалась.

Таким чином виникла необхідність у розширенні мереж водопостачання та будівництва мереж водовідведення. Нині підприємство забезпечує водою близько 90% населення. Основним ресурсом води для Ніжина є місцеві ґрунтові джерела (підземні води), розташовані на території міста, якість яких є вирішальним чинником санітарного та епідеміологічного благополуччя населення міста. Всього налічується 17 свердловин: 6 – нижньокрейдяного водоносного горизонту та 11 – бучацького, загальною продуктивністю 17,7 тис. м³/добу. Тиск в системі забезпечується 4 насосними станціями, які перекачують воду з резервуарів чистої води в/з «Червона Гребля», «Червонокозача», «Прогрес» та «Прилуцька».
Загальна протяжність водопровідних мереж, які знаходяться на балансі КП «НУВКГ», становить 274,4 км. Мережі знаходяться в задовільному стані.
Система водовідведення в місті включає 37,4 км головних колекторів, 20,3 км вуличних, 18,5 км внутрішньоквартальних та дворових колекторів. Загальна довжина каналізаційних мереж – 76,2 км. Каналізаційні мережі побудовані в 1954-1973 рр.
Населення Ніжина налічує 71 814 осіб. Послугами водопостачання, які надає КП «НУВКГ», в місті користується 58 146 осіб. 3агальна кількість абонентів – 26 312.
Безводомірний облік води проводиться згідно норм споживання холодної води, затверджених рішенням міської ради №238 від 02.09.2016 року, а саме 4832 абонентів.
Каналізаційне господарство управління забезпечує водовідведеннястічної води 33 206 громадян міста, що становить 46,2 %. До каналізаційного господарства входять 14 каналізаційних насосних станцій (4 з них частково автоматизовані), в тому числі головна каналізаційнанасосна станція (ГКНС «Синяківська», КНС «Прогрес», КНС «Остер», КНС «Пром-зона» 27-50, КНС «Жил-зона», КНС «Школа №17», КНС «Космонавтів», КНС «Семашка», КНС «Продтовари», КНС «ПМК-211», КНС «Франка», КНС «Євлашівська», КНС «Меблева фабрика», КНС «УТОС»). Загальна потужність станцій 21,0 тис.м3. Насосні станції обладнані ручною очисткою решіток.
Стічні води з головної каналізаційної насосної станції перекачуються на очисні споруди, які були введені в експлуатацію в 1975 році. Потужність очисних споруд становить 14,3 тис. м³/добу. Технологічний процес очистки води проводиться згідно з технологічним регламентом, розробленим управлінням. Очистка води на ОС цілодобова.


Контроль за якістю води проводить відомча лабораторія питної та стічної води.
Стратегічні напрями діяльності КП «НУВКГ»: зменшення енергоспоживання, зменшення витоків та витрат, зменшення аварійності трубопроводів, поліпшення очищення стоків.
Основні проблеми надання послуг та можливі шляхи їх вирішення:
Основними проблемами надання послуг є недостатність коштів. На якість надання послуг впливає замортизоване насосне обладнання, мережі, насосні станції. При достатньому фінансуванні значно покращаться кількісні та якісні показники надання послуг водопостачання та водовідведення.


Протягом останніх років за сприяння громади Ніжина та КП «НУВКГ» виконано значний обсяг робіт по будівництву та введенню в експлуатацію вуличних водопровідних мереж по Ніжину, що дозволило покращити житлові умови жителів мікрорайонів міста («Круча», «Мигалівка», «Магерки»), які знаходяться на віддаленій відстані від центру міста, але в зв’язку з технічним спрацюванням артсвердловин (особливо на водозаборі «Червонокозача» – артсвердловини експлуатуються з 1970 року) ситуація ускладнилась особливо в години максимального водопостачання та нестійких погодних умов. Для вирішення даного питання, забезпечення безперебійного водопостачання жителів, промислових та комунально-побутових підприємств Ніжина, покращання якості питної води та наданих послуг, скорочення споживання електричної енергії на підняття та подачу 1м³ води та збільшення довіри населення до діючої місцевої влади необхідно збудувати артезіанську свердловину нижньокрейдяного горизонту по вул. Козачій.


Актуальним є підвищення ефективності роботи очисних споруд, збільшення надійності роботи системи, зменшення витрат електроенергії та забезпечення ступеню очищення стічних вод до регламентованих нормативами ГДС.

Міська газета “Вісті”від 16 листопада 2018

ФОТО ТЕТЯНИ МАРЧЕНКО